جوان منتظر

قصرشیرین

جوان منتظر

قصرشیرین

این وبلاگ یک وبلاگ چند منظوره است که تمرکز ان بر مسائل و موضوعات روز است که در کنارموضوعات مذهبی،اخبار،رسانه،سینما،فناوری اطلاعات،امنیت،استراتژی و سرگرمی سعی در افزایش اگاهی نسبت به حقایق دارد

جنبش letter4u

log
طبقه بندی موضوعی
جستجو در وبلاگ
حدیث

هنری کیسینجر 1

جمعه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۳، ۱۱:۳۱ ب.ظ

هنری آلفرد کیسینجر (به انگلیسی: Henry Alfred Kissinger) دیپلمات معروف آمریکایی و مشاور اسبق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در ۲۷ مه ۱۹۲۳ در خانواده‌ای یهودی‌الاصل در کشور آلمان، شهر فورت به دنیا آمد. او در سال ۱۹۳۸ به همراه خانواده از آلمان تحت کنترل نازی‌ها به آمریکا گریخت، در نیویورک ساکن شد و در ۱۹۴۳ تابعیت این کشور را کسب کرد.

کیسینجر در دورهٔ ریچارد نیکسون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا مشغول به کار شد و پس از پایان دوره نیکسون به خاطر رسوایی واترگیت در همان سمت با جرالد فورد به همکاری ادامه داد. او در سال ۱۹۷۳ م. به خاطر تلاشهایش برای پایان بخشیدن به جنگ ویتنام جایزه صلح نوبل گرفت. از وی به عنوان یکی از استراتژیست‌های ارشد آمریکا نام می‌برند.


از مهمترین فعالیت‌های موفقیت‌آمیز کیسینجر می‌توان به این موارد اشاره کرد: مذاکرات مربوط به محدودسازی سلاح های استراتژیک میان آمریکا و شوروی که منجر به پیمان سالت شد (۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲)، برقراری رابطه میان آمریکا و چین با اجرای سیاست معروف به دیپلماسی پینگ پنگ در ۱۹۷۲، نقش مؤثر در خاتمه بحران ویتنام که جایزه صلح نوبل مشترکی را برای او و له دوک تو طرف مذاکره ویتنامی او به ارمغان آورد.

پست‌های سیاسی کیسینجر

هنری کیسینجر یک نسخه از کتاب دیپلماسی که توسط شخص وی تألیف گردیده را به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هدیه داده است و در صفحه نخست آن نوشته است: «تقدیم به دشمن قابل احترام، ظریف»


همیشه گفته می شود که اسرائیل چرا به این حد برای امریکا مهم است یکی از این دلایل می تواند وجود افراد یهودی در پست های کلیدی این کشور باشد . حتی اکبر گنجی در شبکه voa نیز از زبان مردم امریکا جکی را بیان کرد که مردم می پرسند که چرا ما اسرائیل را به یکباره یک ایالت از امریکا اعلام نکنیم که ناگهان یهودیان اعتراض میکنند که در ان صورت ما فقط یک نماینده خواهیم داشت حال انکه در حال حاضر تمام نمایندگان سنا یهودی هستند.از شوخی گذشته داشتن استرتژیست قدر و مکاری چون کسینجر که یهودی است بهانه خوبی برای حمایت از یهودیان جهان اسرائیل است.

برای شناخت بیشتر این فرد باید زمان زیادی صرف کرد و برای اشنایی باید گفت این فرد کسی است که 6 سال قبل از پایان جنگ ایران و عراق در یک مصاحبه اعلام کرد این جنگ باید به شکلی تمام شود که برنده ای نداشته باشد و به واقع پس از 6 سال به لطف کمک های جهانی به عراق این جنگ به همان شکل یعنی بدون برنده پایان یافت.


رسوایی واترگیت

به وقایعی اطلاق می‌شود که میان سال‌های ۱۹۷۲-۱۹۷۵ در هتلی به همین نام در واشنگتن اتفاق افتاد که منجر به استیضاح و سپس کناره‌گیری ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا شد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا تعدادی از ماموران اف‌بی‌آی وارد ساختمان هتل واترگیت محل استقرار ستاد انتخاباتی حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا شدند و دستگاه‌های شنود کار گذاشتند و سپس اسناد و مدارکی را برای اهداف مختلف به سرقت بردند.[۱] این اقدام غیر قانونی با پیدا شدن یک نوار چسب توسط یک مأمور حراست هتل بطور تصادفی لو رفت و روزنامهٔ واشنگتن پست (به سردبیری بنجامین سی. بردلی[۲]) ازطریق دو تن از روزنامه‌نگاران خود به نام‌های باب وودوارد و کارل برنستین آن را به اطلاع افکار عمومی رساندند.

کسینجر در این سالها هم با در دست داشتن سکان سیاست خارجی امریکا و هم جاسوسی از تمام وقایع میان حذبی در کشور خود سعی در کنترل همه جانبه داشت که با رسوایی به بار امده این برنامه به نتیجه نرسید حال جای تعمل دارد که ایا اگر این اتفاق در کشور ما می افتاد چه واکنشی به ان داده می شد ، به ان وزیر خارجه ایا مانند کسینجر پس از سالها به او افتخار می شد؟و از سوی دیگر عفو رئیس جمهور اسبق توسط رئیس جمهور جدید است در حالی که در ایران ما پس از پایان هر دوره ریاست جمهوری سیاست  انگ زنی  و بی ارزش کردن نفرات دولت قبلی درپیش گرفته می شود.جایزه صلح نوبل برای پایان بخشیدن به جنگ ویتنام

گفته های زیر در یک برنامه تصویری توسط ایشان نقل شده


با شروع جنگ ویتنام، اوضاع آمریکا به شدت بهم ریخته بود. با چین هیچ رابطه‌ای نداشتیم و رابطه‌مان با روس‌ها هم قطع شد. من به نیکسون سفارش کردم که اصلا با کشورهای کمونیست درگیر نشود. از سویی روسها به ویتنامیها سلاح می‌دادند و از سویی هم در حال گسترش نفوذ خود در جهان بودند. این کار را برای ما سخت می‌کرد و نمی‌توانستیم با آن کنار بیاییم. از طرفی دیگر هم یکسره عده‌ای سراغ نیکسون می‌آمدند و به می‌گفتند که اگر دستور دهد می‌توانند در یک روز بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر را در روسیه بکشند و من اصلا نمی‌دانستم که در این صورت چگونه می‌توانم جلوی او را بگیرم.

در این مصاحبه نایل فرگوسن از کسینجر می‌پرسد که چرا وقتی اوضاع جنگ بد شد بلافاصله نیروها را تخلیه نکردید؟ و کسینجر هم پاسخ می‌دهد: استراتژی ما فشار مضاعف به مردم ویتنام شمالی بود تا پای میز مذاکره بیایند ما باید امنیت متحد قدیمی‌مان یعنی ویتنام جنوبی را حفظ می‌کردیم و نیکسون نمی‌توانست کارش را با یک تسلیم شروع کند.

سال ۱۹۶۹ مذاکراتمان با مسئولان ویتنام شمالی در پاریس آغاز شد و مطمئن شده بودم که پیروزی نظامی غیرممکن است. «له‌دوک‌تو» که از طرف ویتنام به مذاکرات آمده بود با استفاده از اختلافات داخلی آمریکا ما را مجبور به عقب‌نشینی کرد و از داخل هم مردم ما را به سازش‌ناپذیری متهم می‌کردند. اعتراضات داخلی آمریکا با بمباران کامبوج به اوج خود رسید.

موضوع اختلاف برانگیز حمله به کامبوج به اختلافات داخلی دامن زد و باعث کشته شدن ۴ دانشجوی آمریکایی در دانشگاه کنت توسط پلیس شد اما به هر حال تصمیم درستی بود که باید گرفته میشد. من هم روی هم رفته با آن موافق بودم.

در آن زمان از همسرم جدا شده بودم و دو فرزند داشتم. معلمان مدرسه کودکانم، دوستانم، همکارانم همه به من فشار می‌آوردند که جنگ را هر چه زودتر به پایان برسانیم. من برایشان احترام قائل بودم و می‌خواستم به اتهامات وارد شده جواب بدهم.

در همین حین مذاکرات صلح با ویتنامی‌ها طولانی شده بود و اصلا پیشرفت نداشت. مجبور بودیم به هر وسیله‌ای که شده اوضاع داخلی را آرام کنیم. باید حواس‌ها را پرت می‌کردیم. از یک طرف کشمکش جنگ سرد و از طرفی هم جنگ‌های جنوب شرق آسیا کشور را به چند دستگی کشانده بود.

من و نیکسون به دنبال استراتژی جدید برای صلح بودیم. فهمیدیم که چین و شوروی دشمن هستند، نه متحد. برای خاموش کردن آتش جنگ باید چین را که هیچ جایی در روابط بین‌الملل نداشت وارد بازی‌های جهانی می‌کردیم. باید دوست جدیدی برای خود پیدا می‌کردیم. بخشی از دخالت دادن چین در امور بین‌المللی برای فشار آوردن به شوروی بود.

در همین حین چین در حال انقلاب فرهنگی‌ای بود که میلیون‌ها نفر از مردمش با آن مخالف بودند و ما هم بر اساس منافع ملی خودمان مذاکرات را با آنان شروع کردیم. مشکل اساسی چگونگی شروع بود. رئیس جمهور پاکستان را واسطه نامه‌نگاری خود با چینی‌ها کردیم. و از آنجایی که افکار عمومی آمریکا به شدت مخالف با کمونیسم بود این کار را کاملا محرمانه انجام دادیم. نهایتا خود من به عنوان نخستین نماینده آمریکا وارد چین شدم.

 

من آنقدر کارم را خوب انجام دادم که شش ماه بعد نیکسون به چین سفر کرد و با استقبالی باشکوه روبروش شد. ما را به منزل مائو بردند. یک راهروی بزرگ داشت که در آن یک میز پینگ پونگ بود.

عزم و اراده در قامت مائوتسه تونگ پدیدار بود. مرد شوخ‌طبعی بود و همیشه لحنی تهدیدآمیز داشت. به هر حال برقراری رابطه بلندمدت با چین یکی از موفقیت‌های دوره نیکسون بود؛ به خصوص اینکه باعث آرامش درونی آمریکا هم شد.

گفته های کسینجر خود گویا است و لازم نیست که گفته شود هدف اصلی هیچگاه صلح نبوده و این سیاست امریکا بوده که برای مصلحت خود و توازن قدرت دست به این حمایتها ،جنگها ،توافقات و یا صلح ها زده است حال که امریکا بازنده جنگ بوده و برای ان جایزه صلح نوبل هم گرفته است.دیپلماسی پینگ پنگ

همان طور که گفته شد کسینجر با دیدن میزپینگ پنگ در منزل مائو پی به علاقه شخصی وی به این ورزش برد برنامه برای استفاده از این قضیه چید و برنامه به این شکل بود که ابتدا در مسابقات جهانی پینگ پنگ دوستی پینگ پنگ باز امریکایی و چینی بولد شود و در رسانه های هر دو کشور به ان پرداخته شد سپس بعد از ان یک دیدار دوستانه پینگ پنگ بین امریکا و چین برگزار شد که در ان 9 ورزشکار امریکایی به چین سفر کردند و همراه ان ورزشکاران گروهی از دیپلماتهای امریکایی حضور داشتند تا مقدمات سفر کسینجر به چین را اماده کنند و در نهایت به نشستی تاریخی میان ریچارد نیکسن رئیس‌جمهور وقت آمریکا و مائو تسه‌دونگ، رهبر جمهوری خلق چین انجامید و به قهر سیاسی بین دو کشور که باعث شده بود رهبران‌شان برای مدت بیش از دو دهه ملاقاتی نداشته بشند، پایان داد.

در حال حاضر فیلمی با این عنوان در حال ساخت است


در مطالب بعدی بیشتر به این شخص می پردازیم...نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی