جوان منتظر

قصرشیرین

جوان منتظر

قصرشیرین

این وبلاگ یک وبلاگ چند منظوره است که تمرکز ان بر مسائل و موضوعات روز است که در کنارموضوعات مذهبی،اخبار،رسانه،سینما،فناوری اطلاعات،امنیت،استراتژی و سرگرمی سعی در افزایش اگاهی نسبت به حقایق دارد

جنبش letter4u

log
طبقه بندی موضوعی
جستجو در وبلاگ
حدیث

فوتبال؛ نماد و مروج نظام دوحزبی

شنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۳، ۱۰:۴۴ ب.ظ

فوتبال ورزشی آنگلوساکسون است که هدف اصلی از ایجاد و فراگیر سازی آن ترویج تفکر و سیستم دوحزبی در سرتاسر جهان است. سرمایه‌گذاری‌های کلان و هزینه‌های هنگفتی که بابت خرید بازیکنان و تیم‌های فوتبال مصرف می‌شود صرفاً برای سرگرم کردن مردم و اتلاف وقت آن‌ها نیست بلکه ورای زمین سبز فوتبال فلسفه‌ی سیستم دوحزبی مطرح است.perspolis-and-estaghlal


درواقع رواج و تبلیغ سرسام‌آور ورزش فوتبال با هدف عادی‌سازی نزاع دو جبهه در مقابل یکدیگر در ساحت‌های مختلف قدرت ارگانیک به‌ویژه قدرت سیاسی است. بر این مبنا ورزش فوتبال شرایطی را فراهم می‌آورد تا مردم با مشاهده و طرفداری یکی از دو تیم مطرح به تمرین برای پذیرش نظام دوحزبی بخصوص در عرصه‌ی سیاست بپردازند و خود را برای چنین شرایطی آماده کنند. زمانی که این ورزش در کشوری یا تمدنی فراگیر و همه‌گیر شد نظام دوحزبی آسان‌تر موردپذیرش همگان قرار می‌گیرد چرا که جبهه‌گیری‌های دوگانه در فوتبال نوعی فصل و تضاد در مردم به وجود می‌آورد و شرایط را برای پذیرش قطبیت در حوزه‌های قدرت بخصوص سیاست هموارتر می‌سازد. از این حیث فوتبال جنگ پنداشته می‌شود چرا که در آن طرفین دعوا هرکدام درصدد کنار زدن دیگری برای کسب جایگاه بالاتری هستند همان‌گونه که در عالم سیاست احزاب برای کسب جایگاه بالاتر در قدرت به مقابله و جنگ سیاسی با یکدیگر می‌پردازند.

برای بررسی تأثیر سیاست دوحزبی بر فوتبال و بالعکس مرور تاریخ پیدایش و شیوع این ورزش و صنعت پرطرفدار در برخی نقاط جهان ضروری می‌نماید.

انگلستان اولین کشوری در جهان بود که فوتبال مدون را توسعه داد و مدارس عمومی فوتبال که قوانین گوناگونی برای خود تعریف کرده بودند را علیه یکدیگر به رقابت تشویق کرد. اولین تلاش‌های انگلیس برای طرح قوانین واحد در دهه‌ی ۱۸۴۰ آغاز شد. درزمینه‌ی قانون‌گذاری برای اولین بار قوانین کمبریج ۱۸۴۸ تبیین شد و در ادامه مجموعه‌های دیگری چون شفلد و جی سی ترینگ آن را دنبال کردند.

600px-Sheffield_FC.svg

انجمن یا اتحادیه فوتبال که نقش حاکمیت و مدیریت فوتبال در انگلیس را بر عهده دارد در سال ۱۸۶۳ شکل گرفت.300px-FA_crest_2009.svg

از سال ۱۹۳۹ روسای اتحادیه فوتبال انگلستان از خاندان سلطنتی انگلیس انتخاب می‌شوند. رئیس کنونی این اتحادیه پرنس ویلیام نوه الیزابت دوم ملکه‌ی انگلستان است.

اتحادیه بین‌المللی فوتبال و فیفا نیز متأثر از اتحادیه فوتبال انگلستان طراحی و ایجاد شدند.

Prince+William


اتحادیه‌ی بین‌المللی فوتبال در سال ۱۸۸۶ (بیش از ۴۰ سال بعد از اتحادیه‌ی فوتبال انگلیس) و فیفا در قرن بیستم به عرصه‌ی بین‌المللی پا نهادند. هدف همه‌ی آن‌ها در ظاهر ایجاد قانون یکپارچه‌ی جهانی در زمین فوتبال است اما این موضوع محدود به زمین ورزش نمی‌شود و با ورود به سایر حوزه‌ها نقشی مؤثر در سرنوشت و تحولات جوامع مختلف ایفا می‌کند.

شیوع فوتبال مدرن به سبک انگلیسی در کشورهای اروپایی و آمریکایی به شکل دومینوواری ادامه پیدا کرد به‌گونه‌ای که دوقطبی گرایی فوتبالی در اقصا نقاط جهان به یک سنت مبدل گشت. اغلب باشگاه‌های جهان با پذیرش مدل انگلیسی به ایجاد دو تیم باشگاهی اصلی پرداختند.

table - teams


به‌موجب تحقق زمین دوحزبی بخشی از مردم به تیم الف و بخش دیگر به تیم ب گرایش پیدا کردند و این امر زمینه را برای ایجاد تفرق در اقشار مختلف مردم فراهم آورد تا جایی که حتی تماشاچیان با باخت یا برد تیم محبوبشان به نزاع و کشمکش با یکدیگر می‌پرداختند.

 

 

108039314_fans_304893b

 

 

این بازی تا به امروز تداوم داشته و حتی شکل جدی‌تر به خود گرفته است.

ظهور ورزش فوتبال در ایران به دوران قبل از انقلاب بازمی‌گردد.

در رابطه با تاریخچه فوتبال ایران دو نظریه مطرح‌شده است:

نظریه اول: تاریخ شروع فوتبال در ایران، به حدود یک قرن پیش بازمی‌گردد زمانی که یک گروهان انگلیسی برای اکتشاف نفت در جنوب ایران عازم کشورمان شد. پس از حفر اولین چاه نفت در «مسجدسلیمان» به سال ۱۹۰۸، فوتبال به شکل جدی در این شهر دنبال گردید.

نظریه دوم: فوتبال را برای اولین بار انگلیسی‌های مقیم ایران در تهران و برخی شهرهای بزرگ و همچنین ملوانان کشتی‌های خارجی در بنادر خرمشهر، بوشهر، بندرعباس و… به راه انداختند. در پایتخت، اعضای سفارت انگلیس، بانک شاهی و تلگراف‌خانه، اوقات فراغت خود را با فوتبال می‌گذراندند و وقتی به‌تدریج بر تعداد اعضای آن‌ها افزوده شد، سه تیم فوتبال مستقل تشکیل دادند و در هر فرصتی که به دست می‌آوردند در زمین‌های گوشه و کنار شهر باهم مسابقه می‌دادند.

در فرض هر دو نظریه ردپای انگلیس در ورود فوتبال به ایران کاملاً مشهود است. درست زمانی فوتبال به ایران وارد شد که انگلستان بر منابع نفتی ایران مسلط بود و شاهان بی‌کفایت قاجار و پهلوی از دادن هیچ امتیازی به انگلیسی‌ها دریغ نمی‌کردند. با توجه به پیشینه‌ی جنایت‌کارانه انگلیس خبیث در قبال ایران و غارت و چپاول اموال ملی آن چنین انتظاری نمی‌رود که انگلیسی‌ها برای پیشرفت کشور دست به رواج فوتبال در ایران زده باشند بلکه در پس انجام چنین کاری اهداف پلیدی ازجمله اجرای پروسه‌ی دموکراتیزاسیون از طریق دوقطبی گرایی در فوتبال را دنبال می‌کردند.

تیم های مطرح باشگاهی ایران دوقطبی پرسپولیس و تاج بودند که این موضوع (دوقطبی گرایی در فوتبال ایران) تا به امروز تداوم داشته است و بیش‌ازپیش دنبال می‌شود. در این زمین دوقطبی پرسپولیسی‌ها با رنگ قرمز و تاجی‌ها (استقلال) با رنگ آبی شناخته می‌شوند.

 


تفکیک رنگی این دو تیم باشگاهی فوتبال برگرفته از دو طیف ایدئولوژیک بلوک غرب و شرق همچنین مبتنی بر رنگ‌بندی تیم های لیگ فوتبال انگلستان است.

 

 

MAPUSE3rdWORLD

 

 

رنگ غالب پوشش تیم‌های مطرح لیگ انگلستان آبی و قرمز است. با توجه به این موضوع که قدمت تیم‌های انگلیسی بیش از تیم‌های باشگاهی ایرانی است نمونه‌برداری محض از رنگ غالب پوشش و پرچم تیم‌های مطرح باشگاهی انگلیس نیز امری محتمل به نظر می‌رسد.

 

 

england-team-league

 

 

با بازخوانی تاریخ، بررسی شکل‌گیری و رواج فوتبال مدرن در کشورهای مختلف جهان نقش پایه‌گذاران و مبلغان این ورزش که نماد نظام دوحزبی است به‌وضوح آشکار می‌شود. فوتبال علاوه بر ایجاد تفرق و دوگانگی در مردم، به زمینی برای جولان سوپراستارهای سیاست و ابزاری برای اعمال سیاست‌های استکباری مبدل گشته است.

برخلاف تصور خیلی از مردم فوتبال صرفاً ورزش نیست بلکه ظرفیتی شگرف تحت سیطره‌ی استکبار جهانی برای اعمال تغییر و تحول در اوضاع و حرکت ملت‌ها است. بسیاری از مردم و حتی اهالی فوتبال تصور می‌کنند سپ پلاتر تصمیمات نهایی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) را اتخاذ می‌کند اما در زمین پرهیاهوی فوتبال، هنری کسینجر و امثال او بازیگران اصلی و سوپراستارهای میدان هستند و آنان حرف نهایی را می‌زنند.

 

 

kissinger-blatter-merkel

 

 

هنری کیسینجر استراتژیست ارشد ایالات‌متحده در دهه ۶۰ میلادی در زمان رئیس‌جمهور کندی، پروژه دموکراتیزه کردن جهان از طریق فوتبال را آغاز کرد. این پروژه که به ترویج و بسط دموکراسی دووجهی می‌پردازد در بسیاری از کشورها نظیر کره جنوبی، ترکیه، پاکستان و… کلید خورد و همزمان با ورود رسانه به عرصه فوتبال گرمای خاصی به آن بخشیده شد. مهندسی اجتماعی مناسبات ورزشی این مدل به‌گونه‌ای است که همواره در بیشتر شهرها و کشورهای جهان دو تیم اصلی فوتبال وجود دارد که رقابت اصلی میان آن‌هاست. کارکرد فوتبال در جوامع این است که مردم در آن به تمرین سیاست می‌پردازند. درجایی که بازیکنان دو تیم در زمین‌بازی رقابت می‌کنند، تماشاگران نیز به هواداری یکی از دو تیم می‌پردازند و با دوقطبی کردن فضای اجتماعی جامعه، به شیوه القای غیرمستقیم، نظام دووجهی را به مردم آموزش می‌دهد و مردم تحت تأثیر آن به حمایت و هواداری یکی از دو حزب اصلی جامعه برمی‌خیزند و زمانی که از حزب «الف» خسته شدند به حمایت از حزب «ب» می‌پردازند.

نظرات  (۱)

احسنت ممنون از اطلاعات خوبتون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی